Παρεμβάσεις στο σχολείο μας με θέμα: «Επίλυση Συγκρούσεων»

Στο σχολείο μας υλοποιήθηκαν στις 13, 20 Φεβρουαρίου και στις 15 Μαρτίου 2023 δράσεις με θέμα «Επίλυση συγκρούσεων »σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Λακωνίας (Δίαυλος)

Στις συναντήσεις αυτές συμμετείχαν μαθητές των τάξεων ( Γ΄& Δ΄), Ε΄ και Στ΄. Συγκεκριμένα, υλοποιήθηκαν δυο (2) συναντήσεις δυο  διδακτικών ωρών ξεχωριστά για τα τμήματα της Ε΄ και της Στ΄,ενώ για τις τάξεις της Γ΄ και της Δ΄ οι παρεμβάσεις αυτές ήταν κοινές, αντίστοιχα.

Οι μαθητές  συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες ,συνεργάστηκαν ομαδικά καθώς και μέσα από την συζήτηση ενημερώθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν στα εξής:

• Ορισμός της έννοιας της σύγκρουσης (τσακωμός).
  • Αίτια των συγκρούσεων.
  • Συναισθήματα που αναδύονται μέσα από τις συγκρούσεις.
  • Τα αποτελέσματα που πιθανόν να προκληθούν μέσα από μια σύγκρουση.
  • Στρατηγικές επίλυσης συγκρούσεων.

Συντονίστρια της παρέμβασης ήταν η Κοινωνιολόγος κα Φανού Νίκη - επιστημονικό στέλεχος ΕΣΠΑ-ΟΚΑΝΑ στο Κέντρο Πρόληψης "Δίαυλος", Νομού Λακωνίας.